

U poslednjih nekoliko godina mogli smo primetiti da se u Mađarskoj pojavljuje sve više nepoznatih, nikada ranije viđenih vrsta insekata, poreklom iz drugih zemalja, ili čak sa drugih kontinenata – često u ogromnom broju. Početkom jeseni gotovo je postalo uobičajeno da u medijima čitamo o masovnoj pojavi invazivnih stenica, što ne samo da izaziva neprijatnosti među stanovništvom, već nanosi i ozbiljnu štetu u poljoprivredi, posebno u uzgoju povrća i voća.
Pojava invazivnih insekata u Mađarskoj nije nova pojava. Prva poznata štetočina ovog tipa bila je filoksera, koja se pojavila 1870-ih i izazvala katastrofalne štete u mađarskim vinogradima. Upravo pojava ovog invazivnog insekta i potreba za borbom protiv njega doveli su do osnivanja Mađarskog filoksera društva, iz kog je kasnije proizašao Institut za zaštitu bilja – prvi naučni institut Mađarske akademije nauka. Sredinom 20. veka Institut je intenzivno istraživao životni ciklus još jedne invazivne vrste – krompirove zlatice – kako bi razvili strategije zaštite.
Ovo je treća epizoda naše šestodelne podkast serije Ravnica koja se suši, a koja se bavi dubokim uticajima klimatskih promena u Mađarskoj i u Vojvodini, kao i pitanjima prilagođavanja na promene u životnoj sredini. U ovoj epizodi, uz pomoć stručnjaka za vodoprivredu i jednog hemičara, razmatramo uticaje mađarskih fabrika baterija na okolinu i mogućnosti za minimizaciju tih uticaja. U ovoj epizodi takođe, uz pomoć četvoro ekologa, istražujemo kakvu štetu invazivne vrste insekata nanose poljoprivredi, kakve zdravstvene rizike nose sa sobom, i na koji način se protiv njih možemo efikasno boriti.
Podkast seriju Ravnica koja se suši pripremaju Qubit i Fondacija Sloboda Štampe.
Ova serija je deo WePod kolaborativnog projekta koji podržava Kreativna Evropa, program Evropske komisije. Narator je bila Ljudmila Janković Gubik, novinarski i istraživački rad obavio je Gergelj Nađ, a montažu su uradili Andraš Tot i Alexander Damiano Ricci, dok zvučni dizajn potpisuje Dominik Tar. Producentkinja serije je Ana Ribera, a koordinator produkcije je Alexander Damiano Ricci.
Izradu ovog sadržaja podržala je Evropska unija. Izrečena mišljenja i stavovi su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije, koja ne snosi odgovornost za sadržaj.